Komu należy przekazać władzę i majątek firmy
Temat sukcesji przedsiębiorstwa postrzegany jest najczęściej jako problem „przekazania firmy dzieciom". Tymczasem kwestia ta jest bardziej złożona. Opracowując plan sukcesji trzeba koniecznie odpowiedzieć na pytanie, kto ma być właścicielem biznesu i kto ma nim zarządzać?
Z dniem 25 listopada 2018 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nowe prawo ma przede wszystkim umożliwić przetrwanie przedsięwzięć prowadzonych w formie działalności jednoosobowej w przypadku śmierci właściciela.
W dotychczasowym stanie prawnym śmierć przedsiębiorcy wiązała się bowiem z paraliżem decyzyjnym w firmie, trudnościach w kontynuacji rozliczeń podatkowych, wygaśnięciem koncesji i zezwoleń udzielonych zmarłemu, wygaśnięciem umów o pracę i niektórych umów cywilnoprawnych, czy trudnościami w dostępie do rachunków bankowych.
Nowa ustawa ma za zadanie rozwiązać te problemy poprzez wprowadzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego i powiązanych z tym rozwiązań prawnych. Nie wyeliminuje to z pewnością całkowicie zjawiska „wygaszania" działalności firmy zmarłego, ale przynajmniej umożliwi następcom prawnym „utrzymanie jej przy życiu" w trudnym okresie bezpośrednio po jego odejściu.
Wydaje się jednak, że główną korzyścią związaną z uchwaleniem nowych przepisów będzie zwrócenie uwagi wielu przedsiębiorcom na sam problem sukcesji przedsiębiorstwa.
Ustawa konieczna, choć niewystarczająca
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie może zostać uznana za uniwersalne rozwiązanie wszystkich problemów związanych z sukcesją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta